Dom w stylu rustykalnym

Dom w stylu rustykalnym

By on 20.07.2014 in Aranżacja wnętrz Wrocław | 0 comments

Styl rustykalny jest uosobieniem sielskiej atmosfery wiejskiego domku czy małego szlacheckiego dworku. Styl ten jest idealny dla miłośników przyrody i wiejskiego życia. Czym się charakteryzuje i na co zwracać uwagę przy urządzaniu tego typu wnętrza?

Rustykalny design opiera się przede wszystkim na naturalności i prostocie. Wszelkie zdobnictwo jest tutaj detalem, którego nadużywanie może rozbić prostotę formy.
Z materiałów kluczową rolę odgrywa tu przede wszystkim drewno pod różną postacią – im bardziej surowe, tym lepiej. Wszelkie niedoskonałości, jak sęki czy nierówności nadają wnętrzu dodatkowego kolorytu. Z innych materiałów na przód wychodzą rozmaite tradycyjne tkaniny, jak len wełna. Ściany przeważnie białe, drewniane w naturalnym kolorze, lub polakierowane ale z widocznym układem słoi.
Mile widziana jest również tradycyjna cegła. Podłogę wyłożyć można drewnem, kamieniem czy kaflami ceramicznymi utrzymanymi w odpowiedniej kolorystyce i adekwatnym wzornictwie. Zarówno ściany, jak i podłoga nie musi być gładka, w rustykalnym wnętrzu dobrze przyjmą się postrzępione krawędzie czy nienaturalne kształty.

W sercu takiego domu stał przeważnie masywny piec kaflowy, obecnie jego miejsce zajął stylowy kominek, utrzymany w tradycyjnym, zgrzebnym stylu.

Dekoracja tego typu wnętrz oparta być powinna o rękodzieła, hafty na obrusach czy poduszkach ale również wiklinowe kosze. Często w takich wnętrzach pojawiają się motywy folkowe, ale ich często pstra ornamentyka zakłóca stonowany design pomieszczenia.

Najlepszymi meblami do wystroju wnętrz rustykalnych są wiekowe, drewniane fotele, ławy czy krzesła po dziadkach. Odciśnięta w nich wielopokoleniowa historia nada z pewnością naszemu wnętrzu swojskości i przytulności. Wśród kolorów dominują ciepłe, spokojne pastele, naturalna biel z zielonymi detalami. Meble w stylu rustykalnym powinny odznaczać się tradycyjną i zgrzebną formą.

Oczywiście w domu rustykalnym nie powinno zabraknąć akcentów roślinnych. Tutaj możemy postawić na zioła, które nie tylko ładnie wyglądają i pachną, ale i smakują.

Dekoracja wnętrz w stylu rustykalnym nie jest sprawą trudną, pod warunkiem, że jesteśmy konsekwentni i nie przesadzamy ze zdobnictwem.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *