Rośliny pnące w salonie – jakie wybrać?

Rośliny pnące w salonie – jakie wybrać?

By on 06.04.2017 in Porady | 0 comments

Rośliny są nieodłącznym elementem wystroju naszych mieszkań. Nie tylko urozmaicają aranżację i dodają jej świeżości, ale też filtrują powietrze i produkują tlen. Jednymi z najefektowniejszych roślin doniczkowych są pnącza, czyli rośliny, których porośnięte liśćmi pędy zwisają z doniczek, tworząc piękne kaskady.

Już nie storczyki, ani nawet nie zamiokulkasy są najmodniejszymi kwiatami w aranżacji wnętrz. Obok imponującej monstery na salonach królują obecnie pnącza. Dzieje się tak z prostej przyczyny – rośliny pnące prezentują się bardzo efektownie, zwłaszcza jeśli zawiesisz je pod sufitem np. w plecionej makramie.

Pnącza – efektowne i łatwe w uprawie

Jedną z najważniejszych zalet roślin pnących jest niewątpliwa łatwość uprawy – rosną one szybko w domowych warunkach, a do prawidłowego wzrostu należy im zapewnić jedynie słoneczne stanowisko i umiarkowane podlewanie. Ponadto rośliny można ciekawie formować – ich pędy mogą swobodnie zwisać z wiszącej doniczki lub wspinać się po specjalnej kratce czy wsporniku. Kolejnym atutem tego typu roślin jest bardzo łatwe rozmnażanie – aby uzyskać nową sadzonkę wystarczy uciąć koniec pędu, włożyć do szklanki z wodą i zaczekać aż się ukorzeni.

Najpopularniejsze pnącza

ivy-1701650_1280

Filodendron pnący jest rośliną o bardzo dekoracyjnym charakterze – ma wrzecionowato ukształtowane, intensywnie zielone liście. Filodendron można łatwo kształtować i nadać mu pożądany pokrój dzięki przycinaniu. Natomiast epipremnum złociste wyróżnia się zielono-kremowymi liśćmi, jednak najważniejszą cecha tej rośliny pnącej jest to, że ma bardzo dużą tolerancję na warunki w jakich jest uprawiana. W związku z tym epipremnum sprawdzi się znakomicie nawet w mieszkaniu osoby, która nie ma jeszcze doświadczenia w pielęgnacji roślin ozdobnych. A jeśli szukasz więcej tego typu roślin, zajrzyj na http://www.matkamezatka.pl/2017/04/niewymagajace-rosliny-doniczkowe-do.html

Jednak najpopularniejszą rośliną pnącą jest zdecydowanie bluszcz. Istnieje wiele odmian tego pnącza, ale wszystkie z nich łączą wspólne cechy – dekoracyjne, niewielkie liście oraz łatwa pielęgnacja. Bluszcz efektownie pnie się na różnych podporach i w tym celu wystarczy jej nawet kawałek linki np. rozpiętej wzdłuż ściany.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *