Najpopularniejsze rodzaje tapet

Najpopularniejsze rodzaje tapet

By on 25.11.2015 in aranżacja wnętrze, Porady | 0 comments

Choć obecnie tapety nie są już tak powszechne w naszych domach i mieszkaniach, w dalszym ciągu mają swoje oddane grono zwolenników. Nic dziwnego. Producenci tapet potrafią zaskoczyć ich różnorodnością rodzajów, wzorów i kolorów.

Tapety papierowe

Tapety papierowe można podzielić na jedno-, dwu- lub trzywarstwowe. Tapety tłoczone i dwuwarstwowe bardzo dobrze kryją drobne nierówności na ścianach. Większość tapet tego rodzaju nie jest zmywalna, więc można je delikatnie czyścić szmatką. Co ważne, nie są odporne na wilgoć, więc nie nadają się do kuchni czy łazienki.

Tapety papierowe są dostępne w wielu wzorach i kolorach, mogą być również gładkie lub tłoczone, czyli wypełnione wewnątrz sztucznymi bądź naturalnymi włóknami.

Odmianą tapet papierowych są tapety akrylowe, pokryte cienką warstwą akrylowej pianki. Są nieco grubsze, ale jednocześnie podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Tapety winylowe

Zewnętrzna warstwa tapet winylowych pokryta jest folią PCV. Tapety winylowe świetnie maskują nierówności ścian, a ponadto charakteryzują się dużą trwałością.

Wyróżniamy dwa rodzaje tapet winylowych: twarde i spienione. Tapety twarde są wytrzymałe, niepalne i nie przepuszczają pary wodnej. Z kolei tapety spienione nie są tak odporne na zniszczenia, ale zapewniają swobodną cyrkulację powietrza.

Tapety z włókna szklanego

Tapety z włókna szklanego służą do samodzielnego malowania. Cechuje je wysoka trwałość, wodoodporność oraz łatwość czyszczenia. Tapety z włókna szklanego zabezpieczają ściany przed pękaniem i maskują ewentualne ubytki w tynku. Minusem tego rodzaju tapet jest jednak wciąż niewielki wybór wzorów.

Tapety tekstylne

Wierzchnią warstwę tapet tekstylnych stanowi włókno naturalne, takie jak jedwab, len czy bawełna oraz włókno sztuczne, przykładowo wiskozowe, polipropylenowe bądź poliurenowe. Tapety tekstylne charakteryzują się różnorodnością wzorów i faktur.

Tapety tekstylne prezentują się wyjątkowo efektownie, dzięki czemu są często stosowane do dekoracji ścian w eleganckich hotelach czy restauracjach.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *